GYIK
Miért indokolt és időszerű a munkacsoport létrehozása?
Nemzetközi kutatások alapján az LMBTQI emberek számos területen információs hátrányban élnek.
Nehezített a hozzáférésük a szükséges egészségügyi információkhoz
és az orvosi ellátáshoz.
Az LMBTQI emberekkel kapcsolatban általában sem jutnak hozzá könnyen információkhoz
a szexuális felvilágosítás nem inkluzív, meg sem említi az LMBTQI embereket. (Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a heteroszexuálisokhoz képest még tájékozatlanabbak tudnak lenni szexuális téren).
az iskolában gyakran zaklatásnak vannak kitéve.
homofóbia és transzfóbia éri őket vallási közegben (és még esetleg más közegben is, pl. család)
munkavállalásban hátrányok érik őket,
továbbtanulásuk nehezített, mivel gyakran már a középfokú oktatásból is kimaradnak,
a felsőfokú képzésbe pedig többnyire felvételt se nyernek, vagy az ellenük irányuló negatív hozzáállás miatt előbb esnek ki.
A szülők általában nincsenek felkészítve arra, hogyan lehet az LMBTQI gyermekük vagy a serdülő egészséges énképét kialakítani, fejlődésüket támogatni, őket megvédeni.
A fiatalok marginalizált helyzetükből, a rájuk jellemző kisebbségi stressztől és a negatív környezeti hatásoktól függően
előbb szembesülnek lelki és testi betegségekkel, noha a homoszexualitás már 1973 óta nem minősül betegségnek a modern pszichiátriai orvosi gyakorlat szerint.
Így már serdülőkorban is, majd átlépve a felnőttkorba, magasabb körükben a depresszió, szorongás, alkohol és drogabúzus, a kockázatos szexuális egészségmagatartás, alacsonyabb az önértékelésük,
támogató személyek híján nem rendelkeznek stabil jövőképpel,
és magasabb az önsértés, az önkárosító magatartás és a szuicid gondolatok előfordulása is köztük.
Az öngyilkossági statisztikák szerint LMBT fiatalok 3,5-szer nagyobb valószínűséggel követnek el öngyilkossági kísérletet, mint heteroszexuális társaik. Transzneműek esetében ez a mutatószám közel 6-szoros kortársaikhoz viszonyítva (5,87).*
Ugyanakkor holland és amerikai közgazdászok 45 éves időintervallumban vizsgálták 132 ország GDP adatait az LMBT személyek társadalmi befogadása és az adott ország gazdasági fejlettsége között. A korlátozott emberi jogok a megtermelt anyagi javakban is megmutatkoznak, tekintve hogy a munkaidő és termelékenység kihasználatlansága, a humán tőke pazarlása, és az emberi erőforrások nem kellően hatékony elosztása a GDP-ben 1600-2000 USD veszteséget okoz fejenként és évenként.**
Kérdés, hogy a fenntartható fejlődés, az átalakuló gazdasági és társadalmi modellek korában, a klímaváltozás árnyékában és az információrobbanás hajnalán túl érdemes-e megmenteni a kieső anyagi javakat és képesek vagyunk-e olvasóink jóllétét információval alátámasztani, és boldogulását közelíteni a többség életszínvonalához.
Források:
*: https://www.newportacademy.com/resources/mental-health/lgbt-suicide-rates/, letöltve 2023.02.27. Cop. 2023.
**: Lee Badgett, M.V. et al.: The relationship between LGBT inclusion and economic development: Macro-level evidence, World Development 120 (2019) 1–14.